2020 Finále WNBA

Toto finále bylo čtvrté za posledních pět let od změny formátu play-off WNBA v roce 2016, kdy se ve finále WNBA potkaly dva týmy ze stejné konference. V letech 2016 a 2017 se potkaly dva týmy ze Západní konference a v roce 2019 dva týmy z Východní konference. Toto finále je také počtvrté od změny formátů play-off WNBA v roce 2016, kdy se do finále dostaly dva nejvýše nasazené týmy. Jediným týmem, který se do finále nedostal z první dvojice, byl v roce 2018 třetí tým Washington Mystics.

Týmy Las Vegas Aces se do finále kvalifikovaly poté, co skončily první v tabulce základní části, což jim zajistilo dvojnásobný postup do semifinále. V semifinále porazily v pěti zápasech Connecticut Sun.

The Seattle Storm se kvalifikovaly do finále poté, co skončily druhé v pořadí základní části, což jim zajistilo dvojnásobné volno do semifinále. V semifinále porazily Minnesotu Lynx ve třech zápasech.

Aces vyhrály sérii základní části 2:0.

Zápas 1Edit

První zápas začal napjatě, první čtvrtina skončila 23:21 ve prospěch Storm. Storm zvýšily svůj náskok díky velké druhé čtvrtině, kterou vyhrály o patnáct bodů. Do poločasu si Seattle odnesl osmnáctibodový náskok. Aces se po přestávce zvedly, vyhrály třetí čtvrtinu o patnáct bodů a snížily celkový náskok na tři body. Čtvrtou čtvrtinu však Storm vyhrály o jedenáct bodů a celkově zápas vyhrály o třináct. V sérii hrané na pět vítězství se tak ujímají vedení o jeden zápas.

Burzu vedla Breanna Stewartová, která zaznamenala třicet sedm bodů a patnáct doskoků. Osmadvaceti body přispěla také Jewell Loydová. Sue Birdová vytvořila rekord finále WNBA v počtu asistencí v jednom utkání, když jich zaznamenala šestnáct. Lavička Storm přispěla celkem patnácti body. Tým Aces vedla Angel McCoughtryová s dvaceti body. A’ja Wilsonová přidala devatenáct a další tři hráčky zaznamenaly dvouciferný počet bodů. Lavička Aces zaznamenala šestnáct bodů.

Zápas 2Upravit

Druhý zápas začal vítězstvím Storm v první čtvrtině o sedm bodů. Aces předvedli malý comeback a druhou čtvrtinu vyhráli o jeden bod. Do poločasu tedy Storm vedli o šest bodů. Storm vyhráli třetí čtvrtinu o bod a čtvrtou o šest bodů a celkově vyhráli zápas o třináct bodů. Storm vyhráli první dva zápasy stejným třináctibodovým rozdílem a ujali se vedení v sérii 2:0.

Pět hráčů Storm zaznamenalo dvouciferný počet bodů, včetně tří, kteří nastříleli alespoň dvacet bodů. Breanna Stewartová byla s dvaadvaceti body nejlepší střelkyní, těsně za ní se umístily Alysha Clarková a Natasha Howardová, které obě zaznamenaly po jednadvaceti bodech. Deset bodů přidala také Jordin Canada z lavičky. Sue Birdová zaznamenala dvojciferný počet asistencí, v prvním zápase jich měla šestnáct a v tomto deset. Celkem čtyři hráčky Aces zaznamenaly dvouciferný počet bodů. Vedla je A’ja Wilsonová s dvaceti a Angel McCoughtryová i Emma Cannonová zaznamenaly sedmnáct bodů.

Zápas 3Upravit

Podobně jako první dva zápasy začal i zápas číslo tři vyrovnaně a Seattle se na konci první čtvrtiny držel ve vedení 23:21. V druhé čtvrtině už byl stav vyrovnaný. Ve zbytku zápasu však dominovaly Storm, které ve zbývajících 30 minutách přestřílely Aces 69:38. Rozdíl 33 bodů byl zdaleka nejtěsnějším vítězstvím série poté, co Seattle vyhrál první dva zápasy vždy o 13 bodů.

Nejlepší hráčka finále WNBA Breanna Stewartová opět vedla Storm v počtu bodů s 26 body. Jewell Loydová přidala 19 bodů a 9 doskoků, zatímco Jordin Canada zvládla 15 bodů z lavičky. Alysha Clarková a Natasha Howardová si připsaly po sedmi doskocích a dohromady 15 bodů. Sue Birdová přidala sedm asistencí na cestě ke svému čtvrtému titulu WNBA, všechny s týmem Storm. A’ja Wilsonová vedla Aces v bodování a přihrávkách s 18 body a čtyřmi asistencemi. Jackie Youngová přidala za Las Vegas 11 bodů, zatímco Carolyn Swordsová vedla Aces v doskocích s 10 body.