ESPN.com: Wilt küzdött a “vesztes” címke ellen

Wilt küzdött a “vesztes” címke ellen
By Larry Schwartz
Special to ESPN.com
Wilt Chamberlain mindig is nagyobb volt az életnél, egy mitikus óriás. A maga 180 centijével ő volt a kosárlabda történetének legdominánsabb támadó magasembere. Bár eredményeit gyakran a méretének tulajdonították, csodálatos atléta volt, aki erővel, állóképességgel és gyorsasággal rendelkezett. Pontokat tudott szerezni zsákolásokkal, ujjdobásokkal és fallaway-ugrásokkal.

Wilt Chamberlain játékosként mindenre képes volt.

Azt hiszed, hogy 50 pontot szerezni egy NBA-meccsen, az már bravúr? Chamberlain 50,4 pontot átlagolt egy szezonban. Egy meccsen 100 pontot szerzett. 15 alkalommal szerzett legalább 65 pontot; mindenki másnak az NBA történetében együttvéve csak ötször sikerült ez a bravúr.

Chamberlain az első hét szezonjában pontkirály lett, és 30,1 pontot átlagolt karrierje során. Rekordot jelentő 11 alkalommal vezette a ligát lepattanózásban, és pályafutása során átlagosan 22,9 palánkot dobott meccsenként.

Ő az egyetlen center, aki vezette a ligát asszisztok tekintetében. Egy szezonban átlagosan több mint 48 percet játszott meccsenként. Az 1045 mérkőzésen egyszer sem kapott faultot. Négyszer lett MVP. (És ne feledkezzünk meg a legcsodálatosabb teljesítményéről sem: Wilt az egyik könyvében azt állította, hogy több mint 20 000 nővel feküdt le.)

És mégis úgy tűnt, hogy ez sosem volt elég (a kosárlabda része, nem a nők). Bármit is ért el a pályán, a rajongók mindig többet vártak tőle, mert olyan könnyűnek tűntette fel. Azért fújoltak rá, mert nem tudott faultot dobni (az életében 0,511 volt a százalékos dobószázaléka). “Önzőnek” nevezték, mert túl sok pontot szerzett. Azzal vádolták, hogy jobban érdekli a statisztika, mint a győzelem. A legrosszabb, hogy “vesztesnek” nevezték.

Chamberlain első hét évében csapatai 0-5-re végeztek a rájátszásban nemezise, Bill Russell és a Boston Celtics ellen. “Ekkor kezdtek el igazán “vesztesnek” hívni” – mondta Chamberlain.

Talán egyetlen meccs sem példázza jobban Chamberlain pályafutását, mint az, amelyen 55 lepattanóval beállította a lepattanórekordot, megdöntve Russell 51-es rekordját.

Amikor a csapata kikapott, az ő hibája volt. Chamberlain csapatai 14 szezonja alatt mindössze kétszer nyertek NBA-címet. Ő volt az utak látványossága, egy játékos, akit ki lehetett fújolni. “Senki sem szurkol Góliátnak” – mondta Chamberlain nem egyszer.

Chamberlain 1936. augusztus 21-én született kilenc testvérből álló családban Philadelphiában. Első sportszerelme az atlétika volt, de a kosárlabdában még jobb volt. Az Overbrook High School csapata három egyetemi szezonja alatt mindössze három mérkőzést veszített, az utolsó két évben veretlenül nyerte meg a városi bajnokságot. Megdöntötte Tom Gola philadelphiai gimnáziumi pontrekordját 2252 ponttal.

1955 novemberében, Chamberlain elsőéves Kansas-i éveinek elején az NBA döntött a profi jövőjéről. Egy példátlan lépéssel a liga engedélyezte, hogy a Warriors területi választásként igényt tartson rá. A logika az volt, hogy ő philadelphiai lakos volt. (Addig a territoriális pickeket kizárólag főiskolás játékosoknak szánták.) Chamberlain akkor lett volna jogosult a Warriors játékára, amikor 1959-ben végzett az egyetemen.

ZONE POLL

Chamberlain bemutatkozása a kansasi egyetemi csapatban 1956-ban látványos volt, hiszen 52 pontjával iskolai rekordot állított fel. Első csapatos All-American lett, és a Jayhawksot az NCAA bajnoki mérkőzésre vezette. A Kansas azonban alulmaradt, és háromszoros hosszabbításban 54-53-ra kikapott a veretlen North Carolina ellen. Chamberlaint a Final Four legkiemelkedőbb játékosának választották.

A következő szezonban ismét All-American lett. Bár a két szezonban 29,9 pontot és 18,9 lepattanót átlagolt, megviselte, hogy dupla- és triplacsapatokkal támadják. Azt is szerette volna, ha megfizetik. Ezért egy évre csatlakozott a Harlem Globetrottershez.

Chamberlain 1959-ben lett Warrior, és már a nyitómeccsen feltűnt 43 ponttal és 28 lepattanóval. Ő vezette a ligát pontszerzésben (37,6 pont meccsenként) és lepattanózásban (27), és ő lett az első játékos, aki ugyanabban a szezonban az év MVP-je és az év újonca lett.

Chamberlain második és harmadik szezonjában is megismételte a pontszerzés és a lepattanózás bajnoki címét. 1960-61-ben ő lett az első játékos, aki 3000 pontot szerzett egy szezonban: 3033 pontot szerzett 38,4-es átlaggal.

De amit Chamberlain 1961-62-ben elért, azt valószínűleg soha nem fogják felülmúlni. Ekkor 48,5 percet átlagolt (a Warriors 10 hosszabbítást játszott, és abban a szezonban 3890 percből nyolc kivételével mindet végigjátszotta) és 50,4 pontot, így ő lett az egyetlen játékos, aki átlépte a 4000 pontos határt (4029 volt).

Chamberlain 78 pontot szerzett egy meccsen (egy három hosszabbításos mérkőzésen), egy hónappal később pedig 73 pontot. Bár ez volt az NBA történetének két legtöbb pontot hozó meccse, ezek csupán bemelegítések voltak. 1962. március 2-án Chamberlain 100 pontot szerzett a Knicks elleni 169-147-es győzelem során a pápai Hersheyben. Miután az első félidőben 41 pontot szerzett, Chamberlain a harmadik játékrészben 28, a negyedikben pedig 31 pontot szerzett. 63 mezőnykísérletéből 36-ot értékesített, és hihetetlen módon 32-ből 28 faultot értékesített.

A következő szezon előtt a Warriors, amely Chamberlain személyében a liga legjobb kapuscsalogatójával rendelkezett, San Franciscóba költözött. Chamberlain újabb pontszerző (44,8 pont) és lepattanózó (24,3) címet nyert.

Az 1965-ös All-Star szünetben Chamberlaint a pénzszűkében lévő Warriors visszacserélte Philadelphiába (a Syracuse Nats odaköltözött és felvette a 76ers nevet) Paul Neumannért, Connie Dierkingért, Lee Shafferért és készpénzért.

Az 1966-67-es szezon a 76ersé volt, amely 46-4-ről indult és 68-13 lett. Alex Hannum edző meggyőzte Chamberlaint, hogy a csapat többi tehetséges pontszerzője mellett a tehetségét inkább a játék más területeire kellene összpontosítania. Wilt pontátlaga 24,3 pontra csökkent, de lepattanózásban vezette a ligát (24,2), harmadik lett asszisztokban (7,8) és fantasztikusan védekezett. A 76ers a keleti döntőben elbánt a Celticsszel, majd a döntőben hat meccsen legyőzte a San Franciscót.

1967-68-ban Chamberlain zsinórban harmadszor lett MVP, mivel vezette a ligát asszisztokban (8,6), lepattanókban (23,8), mezőnymutatóban (.595) és harmadik lett a pontszerzésben (24,3). Miután azonban a 76ers a keleti döntőben 3-1-es vezetésről kikapott a Bostontól, Chamberlaint még azon a nyáron elcserélték a Los Angeles Lakershez Jerry Chambersért, Archie Clarkért és Darrall Imhoffért. Második L.A.-ben töltött évében kilenc meccs után megsérült a térde, és csak három meccs után tért vissza.

Chamberlain 1970-71-ben 20,7 pontot, 1971-72-ben pedig 14,8 pontot átlagolt, ami karrierje egyik leghálásabb szezonjának bizonyult. Abban a szezonban a Lakers rekordot jelentő 33 meccses győzelmi sorozatot produkált az akkori rekordot jelentő 69-13-as mérleggel. Chamberlaint választották meg az 1972-es döntő MVP-jének, amikor a Lakers öt meccsen legyőzte a Knickst.

1972-73-ban Chamberlain ismét a liga legjobb lepattanózója volt (18,6), miközben a pontszerzése 13,2-re csökkent. A Lakers ismét a New Yorkkal játszott a döntőben, de ezúttal a Knicks volt az, aki az 5. mérkőzésen aratott győzelemmel megszerezte a bajnoki címet.

Chamberlain akkor még nem tudta, de ez volt az utolsó mérkőzése. Az NBA-t 31 419 ponttal és rekordot jelentő 23 924 lepattanóval hagyta el. A palánkoknál senki sem előzte meg Big Dippert, de Kareem Abdul-Jabbar több pontot szerzett, Michael Jordan pedig magasabb átlaggal rendelkezik.

1973-ban az Amerikai Kosárlabda Szövetségben szereplő San Diego Conquistadors szerződtette Chamberlaint játékos-edzőnek. De egy Lakers-per megakadályozta, hogy Chamberlain játszhasson (tartozott a csapatnak a szerződésének opciós évével), bár a bíró megengedte neki, hogy a kosárlabda legnagyobb edzője legyen. Chamberlain egyetlen edzői szezonjában 37-47-es mérleggel zárt.

Elkezdett röplabdázni, és világklasszis lett. Chamberlain, akit 1979-ben beiktattak a Kosárlabda Hírességek Csarnokába, 40 éves korában beszélt arról, hogy visszatér az NBA-be. De ez végül csak egy nagy mese lett.

Chamerlain, aki maratoni versenyeket futott, és a fittség megtestesítőjének tűnt, 1999. október 12-én, 63 évesen, szívelégtelenség következtében elhunyt.