2020 WNBA Finals

Ten finał był czwartym razem w ciągu pięciu lat, odkąd WNBA zmieniła formaty playoff w 2016 roku, że dwie drużyny z tej samej konferencji spotkały się w finałach WNBA. W 2016 i 2017 roku spotkały się dwie drużyny z Konferencji Zachodniej, a w 2019 roku dwie drużyny z Konferencji Wschodniej. Te Finały to także czwarty raz, kiedy dwa najlepsze nasiona dotarły do finałów, odkąd WNBA zmieniła formaty rozgrywek w 2016 roku. Samotny non-top dwa nasion do finałów był trzeci seeded Washington Mystics w 2018.

The Las Vegas Aces zakwalifikował się do finałów po zakończeniu pierwszego w regularnych standings sezonu, który zarobił im podwójne pożegnanie do półfinałów. W półfinałach pokonały Connecticut Sun w pięciu meczach.

Seattle Storm zakwalifikowały się do finałów po zajęciu drugiego miejsca w klasyfikacji sezonu zasadniczego, co zapewniło im podwójne pożegnanie w półfinałach. W półfinałach pokonały Minnesotę Lynx w trzech meczach.

Aces wygrały serię sezonu zasadniczego 2-0.

Game 1Edit

Game one started tense, with the first quarter finishing 23-21 in favour of the Storm. Storm powiększyły swoją przewagę dzięki świetnej drugiej kwarcie, którą wygrały piętnastoma punktami. Na półmetku Seattle prowadziło 18 punktami. Asy wyszły z niej zwycięsko, wygrywając trzecią kwartę piętnastoma punktami i zmniejszając przewagę do trzech oczek. Jednak Storm wygrały czwartą kwartę jedenastoma punktami i ostatecznie wygrały ją trzynastoma. Prowadzenie w serii best-of-five objęła Breanna Stewart, która zapisała na swoim koncie trzydzieści siedem punktów i piętnaście zbiórek. Jewell Loyd również dołożyła 28 punktów. Sue Bird ustanowiła rekord Finałów WNBA w ilości asyst w jednym meczu, notując ich szesnaście. Ławka Storm zdobyła w sumie piętnaście punktów. Asy były prowadzone przez Angel McCoughtry z dwudziestoma punktami. A’ja Wilson dołożyła dziewiętnaście, a trzy inne zawodniczki uzyskały dwucyfrową liczbę punktów. Ławka Asów zdobyła szesnaście punktów.

Game 2Edit

Game two began with the Storm winning the first quarter by seven points. Asy zrobiły mały powrót i wygrały drugą kwartę jednym punktem. W związku z tym Sztorm objął sześciopunktowe prowadzenie w połowie meczu. Storm wygrały trzecią kwartę jednym punktem, a czwartą sześcioma punktami i wygrały mecz trzynastoma punktami. Pięć zawodniczek Sztormu zdobyło trzynaście punktów, w tym trzy, które zdobyły co najmniej dwadzieścia punktów. Breanna Stewart była liderką klasyfikacji strzelców z dwudziestoma dwoma punktami, a tuż za nią uplasowały się Alysha Clark i Natasha Howard, które zdobyły po dwadzieścia jeden punktów. Dziesięć punktów z ławki dodała również Jordin Canada. Sue Bird zanotowała po raz kolejny podwójną liczbę asyst – szesnaście w pierwszym meczu i dziesięć w tym spotkaniu. Asy miały w sumie cztery zawodniczki, które zanotowały dwucyfrową liczbę punktów. Prowadziła je A’ja Wilson z dwudziestoma punktami, a Angel McCoughtry i Emma Cannon zdobyły po siedemnaście.

Game 3Edit

Podobnie do dwóch pierwszych spotkań, mecz trzeci rozpoczął się blisko, a Seattle trzymało się prowadzenia 23-21 na koniec pierwszej kwarty. Jednak to Storm dominowały przez resztę spotkania, pokonując Asy 69-38 w ciągu pozostałych 30 minut. 33-punktowe zwycięstwo było zdecydowanie najbardziej wyrównane w całej serii, po tym jak Seattle wygrało dwa pierwsze mecze po 13 punktów. 2596>

WNBA Finals MVP Breanna Stewart po raz kolejny poprowadziła Sztorm w punktach z 26 punktami. Jewell Loyd dołożyła 19 punktów i 9 zbiórek, a Jordin Canada zdobyła 15 punktów z ławki. Alysha Clark i Natasha Howard zebrały po siedem zbiórek i łącznie zdobyły 15 punktów. Sue Bird dodała siedem asyst w drodze po swój czwarty tytuł WNBA, wszystkie w barwach Storm. A’ja Wilson poprowadziła Asy w punktacji i podaniach z 18 punktami i czterema asystami. Jackie Young dodała 11 punktów dla Las Vegas, a Carolyn Swords poprowadziła je w zbiórkach z 10 punktami.