ESPN.com: Wilt a luptat cu eticheta de „ratat”

De Larry Schwartz
Special pentru ESPN.com
Wilt Chamberlain a fost întotdeauna mai mare decât viața, un gigant mitic. La 1,70 m, el a fost cel mai dominant om mare ofensiv din istoria baschetului. Deși realizările sale au fost deseori puse pe seama mărimii sale, el a fost un atlet minunat care poseda forță, rezistență și viteză. Putea înscrie cu dunk-uri, finger roll-uri și sărituri fallaway.

Wilt Chamberlain le putea face pe toate ca jucător.

Crezi că este o performanță să înscrii 50 de puncte într-un meci din NBA? Chamberlain a avut o medie de 50,4 puncte într-un sezon. A marcat 100 de puncte într-un singur meci. A marcat cel puțin 65 de puncte de 15 ori; toți ceilalți din istoria NBA la un loc au reușit această performanță doar de cinci ori.

Chamberlain a câștigat titluri de marcator în primele șapte sezoane și a avut o medie de 30,1 puncte în carieră. El a condus liga la recuperări de un număr record de 11 ori și a avut o medie record de 22,9 recuperări pe meci în cariera sa.

Este singurul centru care a condus liga la numărul de pase decisive. A avut o medie de peste 48 de minute pe meci într-un sezon. Nu a făcut niciodată fault în 1.045 meciuri. A câștigat patru premii MVP. (Și nu uitați cea mai prodigioasă ispravă a sa: Wilt a susținut într-una din cărțile sale că s-a culcat cu peste 20.000 de femei.)

Și totuși nu părea să fie niciodată de ajuns (partea cu baschetul, nu femeile). Indiferent de ceea ce a realizat pe teren, fanii se așteptau mereu la mai mult de la el, pentru că făcea să pară atât de ușor. A fost hulit pentru că nu știa să arunce la faulturi (procentajul său de-a lungul vieții a fost de 0,511). A fost numit „egoist” pentru că înscria prea multe puncte. A fost acuzat că era mai preocupat de statistici decât de victorie. Cel mai rău dintre toate, a fost numit un „ratat.”

În primii șapte ani ai lui Chamberlain, echipele sale au avut 0 la 5 în seriile de playoff împotriva dușmanului său, Bill Russell și Boston Celtics. „Atunci oamenii au început cu adevărat să mă numească „ratat””, a spus Chamberlain.

Poate că niciun meci nu exemplifică mai bine cariera lui Chamberlain decât cel în care a stabilit recordul de recuperări cu 55, doborând marca lui Russell de 51. Cu toate acestea, echipa lui Chamberlain, Philadelphia Warriors, a pierdut.

Când echipa sa a pierdut, a fost vina lui. Echipele lui Chamberlain au câștigat titluri NBA doar de două ori în cele 14 sezoane ale sale. El a fost o atracție de drum, un jucător de huiduit. „Nimeni nu ține cu Goliat”, a spus Chamberlain de mai multe ori.

Chamberlain s-a născut într-o familie de nouă frați și surori pe 21 august 1936, în Philadelphia. Prima sa dragoste sportivă a fost atletismul, dar a fost și mai bun la baschet. Echipa sa de la Overbrook High School a pierdut doar trei meciuri în cele trei sezoane în care a jucat în echipa universitară, fiind neînvinsă în ultimii doi ani și câștigând campionatul orașului. El a doborât recordul de puncte al liceului din Philadelphia al lui Tom Gola, cu 2.252 de puncte.

În noiembrie 1955, la începutul primului an de facultate al lui Chamberlain la Kansas, NBA a decis viitorul său profesional. Într-o mișcare fără precedent, liga le-a permis celor de la Warriors să îl revendice ca o alegere teritorială. Logica a fost că el era rezident în Philadelphia. (Până atunci, selecțiile teritoriale erau dedicate exclusiv jucătorilor de colegiu.) Chamberlain ar fi fost eligibil să joace pentru Warriors atunci când clasa sa universitară ar fi absolvit în 1959.

ZONE POLL

Debutul lui Chamberlain pentru echipa universitară din Kansas în 1956 a fost spectaculos, el stabilind un record al școlii, marcând 52 de puncte. O primă echipă All-American, el i-a condus pe Jayhawks în meciul de campionat NCAA. Dar Kansas nu a reușit să se impună, pierzând cu 54-53 în fața neînvinsei North Carolina în trei reprize de prelungiri. Chamberlain a fost votat cel mai remarcabil jucător al Final Four.

În sezonul următor, a fost din nou All-American. Deși a avut o medie de 29,9 puncte și 18,9 recuperări în cele două sezoane, era obosit de faptul că era supus unor echipe duble și triple. De asemenea, a vrut să fie plătit. Așa că s-a alăturat celor de la Harlem Globetrotters pentru un an.

Chamberlain a devenit un Warrior în 1959 și și-a făcut simțită prezența încă de la meciul de deschidere cu 43 de puncte și 28 de recuperări. El a condus liga la scoruri (37,6 puncte pe meci) și la recuperări (27) și a devenit primul jucător care a câștigat titlul de MVP și Rookie of the Year în același sezon.

Chamberlain a repetat titlul de campion la scoruri și recuperări în al doilea și al treilea sezon. În 1960-61, el a devenit primul jucător care a înscris 3.000 de puncte într-un sezon, marcând 3.033 pentru o medie de 38,4.

Dar ceea ce Chamberlain a realizat în 1961-62 este ceea ce probabil nu va fi niciodată depășit. Atunci a avut o medie de 48,5 minute (Warriors a jucat 10 reprize de prelungiri, iar el a jucat toate cele 3.890 de minute din acel sezon, cu excepția a opt) și 50,4 puncte, devenind singurul jucător care a depășit bariera de 4.000 de puncte (a avut 4.029).

Chamberlain a marcat 78 de puncte într-un meci (un meci cu trei reprize de prelungiri) și 73 de puncte o lună mai târziu. Deși acestea au fost cele mai mari două meciuri cu cel mai mare număr de puncte din istoria NBA, ele au fost doar acte de încălzire. Pe 2 martie 1962, Chamberlain a marcat 100 de puncte într-o victorie 169-147 împotriva lui Knicks la Hershey, Pa. După ce a marcat 41 de puncte în prima repriză, Chamberlain a înscris 28 în repriza a treia și 31 în a patra. El a reușit 36 din 63 de încercări de aruncări de pe teren și, incredibil, a transformat 28 din 32 de aruncări din faulturi.

Înainte de sezonul următor, Warriors, care aveau în Chamberlain cea mai mare atracție de la poarta ligii, s-a mutat la San Francisco. Chamberlain a câștigat un alt titlu de golgheter (44,8 puncte) și coroana la recuperări (24,3).

În pauza All-Star din 1965, Chamberlain a fost tranzacționat de Warriors, aflat în dificultate financiară, înapoi la Philadelphia (Syracuse Nats se mutase acolo și luase numele de 76ers) pentru Paul Neumann, Connie Dierking, Lee Shaffer și bani.

Sezonul 1966-67 a aparținut celor de la 76ers, care au început cu 46-4 în drum spre 68-13. Antrenorul Alex Hannum l-a convins pe Chamberlain că, având în vedere toți ceilalți marcatori talentați din echipă, ar trebui să își concentreze talentul mai mult pe alte aspecte ale jocului. Media de puncte a lui Wilt a scăzut la 24,3, dar a condus liga la recuperări (24,2), a terminat pe locul trei la pase decisive (7,8) și a jucat o apărare extraordinară. Cei de la 76ers i-au zdrobit pe cei de la Celtics în finala Est și apoi au învins San Francisco în șase meciuri în finală.

În 1967-68, Chamberlain a obținut al treilea MVP consecutiv, conducând liga la numărul de pase decisive (8,6), recuperări (23,8), procentaj de aruncări (.595) și terminând pe locul trei la scoruri (24,3). Dar după ce 76ers a pierdut un avantaj de 3-1 în finala Est în fața lui Boston, Chamberlain a fost cedat în acea vară la Los Angeles Lakers pentru Jerry Chambers, Archie Clark și Darrall Imhoff. În al doilea său an cu L.A., el s-a accidentat la genunchi după nouă meciuri din sezon și nu a revenit decât după trei meciuri rămase.

Chamberlain a avut o medie de 20,7 puncte în 1970-71 și 14,8 în 1971-72, un sezon care s-a dovedit a fi unul dintre cele mai valoroase din cariera sa. În acel sezon, Lakers a avut o serie record de 33 de victorii în drumul spre un record de 69-13 la acea vreme. Chamberlain a fost votat MVP al finalei din 1972, când Lakers i-a învins pe Knicks în cinci meciuri.

În 1972-73, Chamberlain a condus din nou liga la recuperări (18,6), în timp ce scorul său a scăzut la 13,2. Lakers au jucat din nou cu New York în finală, dar de data aceasta Knicks au fost cei care au luat campionatul cu o victorie în meciul 5.

Chamberlain nu a știut la momentul respectiv, dar acela a fost ultimul său meci. El avea să părăsească NBA cu 31.419 puncte și un record de 23.924 de recuperări. Nimeni nu l-a depășit pe Big Dipper la panouri, dar Kareem Abdul-Jabbar a marcat mai multe puncte, iar Michael Jordan are o medie mai mare.

În 1973, San Diego Conquistadors din American Basketball Association l-a semnat pe Chamberlain ca jucător-antrenor. Dar un proces intentat de Lakers l-a împiedicat pe Chamberlain să joace (el datora echipei anul de opțiune din contractul său), deși judecătorul i-a permis să devină cel mai mare antrenor din baschet. Chamberlain a avut un rezultat de 37-47 în singurul său sezon ca antrenor.

S-a apucat de volei și a devenit un jucător de talie mondială. Chamberlain, care a fost inclus în Basketball Hall of Fame în 1979, a vorbit despre revenirea în NBA când avea aproape 40 de ani. Dar asta s-a dovedit a fi doar o poveste lungă.

Chamerlain, care a alergat curse de maraton și părea a fi întruchiparea formei fizice, a murit la 63 de ani, pe 12 octombrie 1999, din cauza unei insuficiențe cardiace.