2020 WNBA Finals

Această finală a fost pentru a patra oară în cei cinci ani de când WNBA a schimbat formatul playoff-urilor, în 2016, când două echipe din aceeași conferință s-au întâlnit în finala WNBA. În 2016 și 2017, s-au întâlnit două echipe din Conferința de Vest, iar în 2019 s-au întâlnit două echipe din Conferința de Est. Această finală este, de asemenea, a patra oară când primele două clasate ajung în finală de când WNBA a schimbat formatul playoff-urilor în 2016. Singura echipă care nu a fost cap de serie numărul doi care a ajuns în finală a fost Washington Mystics, cap de serie numărul trei, în 2018.

Las Vegas Aces s-a calificat în finală după ce a terminat pe primul loc în clasamentul sezonului regulat, ceea ce i-a adus o dublă șansă în semifinale. În semifinale, ele au învins Connecticut Sun în cinci meciuri.

The Seattle Storm s-a calificat în finală după ce a terminat pe locul al doilea în clasamentul sezonului regulat, ceea ce i-a adus un dublu bilet de trecere în semifinale. În semifinale, ele au învins Minnesota Lynx în trei meciuri.

Acestele au câștigat seria sezonului regulat cu 2-0.

Meciul 1Edit

Meciul unu a început tensionat, primul sfert terminându-se cu 23-21 în favoarea lui Storm. Storm și-a mărit avantajul prin intermediul unui sfert secund mare, pe care l-a câștigat la cincisprezece puncte. Seattle a luat un avantaj de optsprezece puncte la pauză. Aces a ieșit în forță de la pauză, câștigând sfertul al treilea cu cincisprezece puncte și reducând avantajul general la trei puncte. Cu toate acestea, Storm a câștigat al patrulea sfert cu unsprezece puncte și a câștigat meciul cu treisprezece puncte la general. Ei preiau un avantaj de un meci în cea mai bună serie de cinci meciuri.

Stormul a fost condus de Breanna Stewart, care a înregistrat treizeci și șapte de puncte și cincisprezece recuperări. Jewell Loyd a contribuit și ea cu 28 de puncte. Sue Bird a stabilit un record de pase decisive într-un singur meci din finala WNBA, cu șaisprezece. Banca de rezerve a lui Storm a contribuit cu cincisprezece puncte în total. Asii au fost conduși de Angel McCoughtry cu douăzeci de puncte. A’ja Wilson a adăugat nouăsprezece și alte trei jucătoare au marcat în două cifre. Banca de rezerve a lui Aces a marcat șaisprezece puncte.

Meciul 2Edit

Jocul doi a început cu Storm câștigând primul sfert la șapte puncte diferență. Aces a făcut o mică revenire și a câștigat al doilea sfert la un punct. Prin urmare, Storm a luat un avantaj de șase puncte la pauză. Storm a câștigat al treilea sfert cu un punct și al patrulea sfert cu șase puncte pentru a câștiga meciul cu treisprezece puncte în total. Storm a câștigat primele două meciuri cu aceeași diferență de treisprezece puncte pentru a avea un avantaj de 2-0 în serie.

Cinci jucători ai lui Storm au marcat în două cifre, inclusiv trei care au marcat cel puțin douăzeci de puncte. Breanna Stewart a fost cea mai bună marcatoare, cu douăzeci și două de puncte, și a fost urmată îndeaproape de Alysha Clark și Natasha Howard, ambele cu douăzeci și unu. De asemenea, Jordin Canada a adăugat zece puncte de pe bancă. Sue Bird a înregistrat două meciuri consecutive cu două cifre de pase decisive, cu șaisprezece în primul meci și zece în acest meci. Asii au avut în total patru jucătoare cu punctaj de două cifre. Ele au fost conduse de A’ja Wilson cu douăzeci, iar Angel McCoughtry și Emma Cannon au marcat câte șaptesprezece.

Meciul 3Edit

Similar cu primele două meciuri, meciul trei a început strâns, cu Seattle agățându-se de un avantaj de 23-21 la finalul primului sfert. Cu toate acestea, Storm a dominat în restul timpului, depășindu-i pe Aces cu 69-38 în cele 30 de minute rămase. Marja de victorie de 33 de puncte a fost de departe cea mai dezechilibrată din serie, după ce Seattle câștigase primele două meciuri cu câte 13 puncte fiecare.

MvP-ul finalei NBA, Breanna Stewart, a condus în mod corespunzător Storm în puncte încă o dată, cu 26. Jewell Loyd a adăugat 19 puncte și 9 recuperări, în timp ce Jordin Canada a reușit 15 puncte de pe bancă. Alysha Clark și Natasha Howard au reușit fiecare câte șapte recuperări și au contribuit împreună la 15 puncte. Sue Bird a adăugat șapte pase decisive în drumul spre al patrulea său titlu WNBA, toate cu Storm. A’ja Wilson a fost liderul lui Aces la puncte și pase decisive, cu 18 puncte și patru pase decisive. Jackie Young a adăugat 11 puncte pentru Las Vegas, în timp ce Carolyn Swords a fost lider la recuperări, cu 10.