Cine a câștigat cursa NASCAR de ieri? Rezultatele complete ale cursei de duminică de la Dover

Pilotul care a câștigat ultima parte a dublei curse de sâmbătă și duminică din cadrul NASCAR Cup Series, la sfârșitul săptămânii trecute, la Dover International Speedway, s-a asigurat că nu va exista nicio dramă în cursa de seară.

Au existat mai mult decât suficient suspans, totuși, în lupta dintre coechipieri pentru ultima poziție în playoff-ul Cupei.

NASCAR PLAYOFF BUBBLE: Clasamentul actualizat al punctelor după Dover

Campionul sezonului regulat Kevin Harvick a măturat primele două etape și cursa de duminică, trecând linia de sosire cu 3,525 secunde în fața vicecampionului Martin Truex Jr., care a terminat al doilea în ambele etape ale dublei curse Drydene 311, după ce a terminat al treilea în fiecare dintre cele cinci curse anterioare.

Mai jos găsiți mai multe despre victoria lui Harvick, plus rezultatele complete ale cursei de duminică de la Dover.

Cine a câștigat ieri cursa NASCAR?

Harvick a obținut a șaptea victorie a sezonului, a treia la Dover și a 56-a din carieră, egalându-l pe Kyle Busch pe locul nouă în toate timpurile. Victoria a fost a 700-a în serie pentru Ford.

Harvick a recâștigat, de asemenea, avantajul în lupta sa cu Denny Hamlin, care a obținut a șasea victorie a sezonului în cursa inaugurală de sâmbătă.

Mai mult: Urmăriți cursele NASCAR în direct cu fuboTV (7 zile de încercare gratuită)

„Cu Denny câștigând ieri, trebuia să câștigăm astăzi și avem nevoie de toate punctele pe care le putem obține”, a spus Harvick.

Harvick a obținut campionatul sezonului regulat – și bonusul de 15 puncte de playoff care îl însoțește – după victoria din etapa 1, cursa de sâmbăta viitoare de pe Daytona International Speedway mai trebuie să se desfășoare.

Rezultatele NASCAR la Dover

Jimmie Johnson a fost al treilea după ce a pariat pe două pneuri și a luat un avans de scurtă durată la ieșirea de la boxe în timpul celei de-a șaptea și ultima atenționări pentru derapajul lui Corey LaJoie în turul 289 din 311. Septuplul campion și-a revenit după o penalizare pentru depășirea vitezei la boxe în turul 102 care l-a trimis în spatele plutonului pentru un restart în turul 107.

Johnson a pierdut poziții în fața lui Harvick și Truex în timpul ultimelor 17 tururi, dar a reușit să-l țină în spatele său pe coechipierul său de la Hendrick Motorsports, William Byron. Byron a sosit al patrulea, a câștigat șapte puncte în fața veteranului său coechipier – datorită rezultatelor mai bune în etape – și a luat un avans de patru puncte față de Johnson pentru al 16-lea și ultimul loc în playoff în finala sezonului regulat de sâmbătă de la Daytona.

Alex Bowman a alergat al cincilea, oferindu-i celor de la Hendrick trei dintre primele cinci poziții. Joey Logano, Aric Almirola, Brad Keselowski, Austin Dillon și Cole Custer au completat topul 10.

Acesta este rezultatul complet al cursei Drydene 311 de duminică de la Dover.